Domů > Zelená auta

Volkswagen už chystá do výroby dva elektromobily. Jmenují se e-Golf a e-Up


velikost textu:
     
4.září 2013 00:00
 

Volkswagen se přidá k prvním automobilkám, které nabízejí sériové elektromobily.


Volkswagen
Malý e-Up (vpravo) ujede na jedno nabití až 160 kilometrů, golf díky větším bateriím zvládne ještě o 30 kilometrů více 

Po Nissanu Leaf a Renaultu Zoe se v běžném prodeji objeví také zástupci v Evropě nejsledovanější a nejkupovanější značky - Volkswagenu. 

Jelikož škodovky jsou technicky s vozy této značky totožné, napoví nová elektroauta, jak budou za pár let vypadat vozy na elektřinu z Mladé Boleslavi.

V Česku však jejich většímu rozšíření brání chybějící státní podpora. Například ve Francii dostávají zákazníci úlevu ve výši 7000 eur, v Norsku kupující neplatí některé daně. (více zde)

Nyní se do showroomů chystá evropský bestseller Volkswagen Golf. Doprovodí ho městský Volkswagen Up. V prodeji se zřejmě objeví příští rok na jaře.

U elektrického golfu udává německá automobilka dojezd na jedno nabití 190 kilometrů. 

Výkon motoru bude 110 koní a točivý moment dosáhne 270 newtonmetrů. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 10,4 vteřiny.

Vedle malého jízdního dosahu zůstává slabinou elektroaut také rychlost dobíjení baterií. 

Volkswagen slibuje, že akumulátory svých nových modelů zvládne speciální rychlonabíječka dobít za půl hodiny na 80 procent jejich kapacity.

Oba elektrické volkswageny mají pětidveřovou karoserii a jejich výbava zahrnuje automatickou klimatizaci s nezávislým topením a chlazením, rádio s navigačním systémem, vyhřívání čelního okna, světlomety LED pro denní svícení a v případě modelu e-Golf poprvé u značky Volkswagen i přední světlomety LED.

Tisková zpráva českého zastoupení německé značky uvádí také předpokládané náklady na provoz.

E-Up prý spotřebuje 11,7 kWh elektrické energie na 100 kilometrů, e-Golf dosahuje hodnoty 12,7 kWh/100 km.

Při ceně elektrického proudu 4,83 Kč/kWh (Česká republika, stav k 27. srpnu 2013) vyjde ujetí 100 kilometrů v modelu e-Up na pouhých 56,51 Kč, u modelu e-Golf to je přibližně 61,34 Kč.

Model e-Up zvládne 160 kilometrů na jedno nabití akumulátoru (18,7 kWh), dojezd modelu e-Golf je 190 kilometrů vzhledem k většímu akumulátoru (24,2 kWh).

(buč)


Čtěte také:

Elektromobily slaví první úspěchy: Francouzi kupují Renaulty ZOE, Norové Nissany Leaf


 
Čtěte dále na téma:

Diskuse

 

Celkem 0 příspěvků.
 
Vážení čtenáři serveru AutemBezpečně.cz, vašich názorů si velmi vážíme. Naše internetová diskuse však má svá pravidla. Diskutujte proto slušně a neodbíhejte od tématu článku. Nevhodné příspěvky mažeme. Pokud chcete kontaktovat přímo redakci, klikněte sem. Redakce AutemBezpečně.cz

 

11.12.2023 16:04:47
 

Sledujte AutemBezpečně.cz na: Facebooku